Contact Us

TÜRKÇE / ESPAÑOL

Clara
+34 647 29 23 01

FRANÇAIS / العربية

Ouadie DRIFOUL
+90 542 353 7287

OUR DOCTORS

DR. AHMET GENÇ

Let us know more about Dr. Ahmet Genc?

I was born on September 17, 1985 in Isparta. I finished my primary and secondary studies in Isparta. I finished high school in Burdur and university in Ankara. I am married and have two children.

2010, as a specialist in hair transplantation and medical aesthetics, I work as a coordinator of hair transplantation in different centers. Since 2017, I started receiving my patients in my own Estetoria clinic.

I am personally responsible for Estetoria operations and patient follow-up. Our top priority is that our patients get the results they want, and with the best experience possible.

Does the choice of clinic and the quality of the premises and equipment have an effect on the success of the operation ?

The more the materials used during the operation are of quality and sanitary standards, the better the results of operations. For this reason in Estetoria, we carry out our operations with the most advanced technologies and materials of the highest quality in the world.

Hair transplantation is a team effort. The better your team is, the better your results will be. We now carry out our operations with the best and most experienced team in the world. That’s why we have a high patient satisfaction rate of 99%.

DR. SONER TEZCAN

Dr. Soner Tezcan kimdir?

Op. Dr. Soner TEZCAN,1984 yılında Tokat’ın Zile ilçesinde doğdu. İlk ve orta eğitimini orada tamamladıktan sonra, 1998 yılında İstanbul Kuleli Askeri Lisesi’nde eğitimine devam etti. 2002-2008 yılları arasında Gülhane Askeri Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimi aldı. Daha sonra Ankara Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi kliniğinde uzmanlık eğitimini tamamladı. Uzmanlık eğitimi boyunca değişik kliniklerde gözlemci ve uygulayıcı olarak görev aldı ve mesleğinin temellerini estetik cerrahiyi medikal estetik işlemlerle birleştirerek attı.

Türkiye’nin ilk şehir hastanesi olan Yozgat Şehir Hastanesi’nin Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği’nin kurulmasında aktif olarak görev aldı. Daha sonra İstanbul Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi’nde uzman hekim olarak çalıştı. Bu sürede Plastik Cerrahi ‘ye ilişkin sayısız kongre, konferans ve sunumlara katıldı. Dünyada estetik cerrahinin merkezi olan İstanbul’da ve Türkiye’nin değişik şehirlerinde, ülkemizin önde gelen cerrahlarının yanında tecrübe kazandı.