Genel Bilgi

Erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesi ciddi estetik ve duygusal bir sorundur. Andro-genetik alopesi veya tipik erkek kelliklerinde, daha yaşlı görünmeye ve yüz oranının kaybedilmesine neden olur. Saç ekimi, kirpikleri, kaşları, sakalları, vücut kıllarını düzeltmek ve kazalar, yanıklar veya ameliyatlardan kaynaklanan yara izlerini doldurmak için de kullanılabilir.

Saç ekimi, genellikle kalıtsal (androjenetik) kellik durumlarını tedavi etmek için kullanılır. İnsanlarda, foliküler üniteler adı verilen 1 ila 4 kıl teli grupları bulunur.  Başın üst kısmına implante edilen ve hastanın ömrü boyunca kalacak bu foliküler üniteler, başın arkasından çıkarılması ile tedarik edilir. Hastanın yanlarda ve arkada saçlarının olması, tedavinin mümkün olduğu anlamına gelmez.  Doktorun hastayı anlayabilme yeteneğine sahip olması da çok önemlidir.

saç ekimi öncesi ve sonrası
fut-fue-arasindaki-farklar

Saç Ekimi Tarihi

Saç ekiminin modern geçmişi 1959’da New York Bilim Akademisi’nde bulunan “Dr Norman Orentreich” in yaptığı “greft tekniği”, ya da diğer adıyla kellik veya alopesi alanlarını onarmak için yaptığı zımba tekniği ile başlar.Bu ilk teknik, bazı durumlarda estetik olmayan sonuçlara sebep olması nedeniyle tartışmalı olmuştur.

Zımba greftleri yaklaşık 4 milimetre çapında bir zımba ile elde edilen saçlı kürk parçalarıdır. Kellik veya reseptörün alanındaki büyümesi yaygın haliyle “eski bilek tüyleri” olarak bilinen bir yönünü oluşturur. Bununla birlikte, bu erken çalışmalar ve Dr. Orentreich’in gözlemleri, kel bölgenin “verimli olmayan” bir doku olduğu düşüncesinden bağımsız olarak hayatı boyunca nakledilen kılın nasıl korunduğuyla ilgili olarak saç ekimi literatürüne temel bilgiler olarak yerleşmiştir.

Bundan bir kaç yıl önce ise Dr. Alvi Armani, Máximus Fue yöntemini kullanarak çıkarma yöntemi ve elde edilen doğal sonuçlarla saç nakli tekniğinde devrim yaratmıştır.

Teknik ve Tedavi

Ekim işlemi şu anda lokal anestezi altında, ayakta tedavi olarak yapılmakta ve ortalama 2-8 saat sürebilmektedir. Bu süre ekim yapılmasını istediğiniz kafa derisinin bulunduğu bölgeye bağlıdır. Doğal görünümlü bir saç nakli ile ilgili temel kavramlar şunlardır:

  • İlk saç çizgisinin yeri – tasarım.
  • Doğal açısallık.
  • Yoğunluk.
  • Frontotemporal (Başın ön kısmı) bir açılma açısının kapanması.

Günümüzde, nakil gerçekleştirirken iki tür teknik kullanılır:

  • FUE Tekniği
  • FUT Tekniği
sac-ekimi-oncesi-sonrasi

TASARIM

Saç ekiminin başarısı cerrahın yeteneği ve ameliyat sonrası dönemdeki faktörlere bağlıdır. Adeta bir sanat olarak nitelendirilebilecek saç ekimini, doktorun sadece teknik yeterliliği değil, özellikle de saçın ön çizgisini oluştururken gerekli olan tasarım yeteneği oluşturur. Cerrah tarafından yapılan ameliyatlarda, bu yeteneklerin %50 katkısının bulunduğu söylenebilir, ancak diğer %50’lik kısım, ameliyat sonrası dönemde kullanılan şampuan, saç losyonları vb. birçok faktörün etkili olduğu gerçeğidir.

Bizimle İletişime Geçin

Saç dökülmesi, saç ekim ihtiyacı ve diğer saç problemleriniz için bizimle hemen iletişime geçin.