vajinoplasti nedir

VAJİNOPLASTİ NEDİR

Vajinoplasti, doğumdan veya yaşlanmadan dolayı gevşek hale gelen bir vajinayı “sıkıştırmayı” amaçlayan prosedürdür. Ayrıca bazı cerrahlar, cinsel duyarlılığı daha da artırabileceğini de belirtmektedir.

Arzu, uyarılma, orgazm, duygusal, ruhsal ve kişisel faktörlere göre değişkenlik göstereceğinden, vajinanın bu operasyon ile cerrahi olarak gerginleştirilmesi, cinsel duyarlılığın artmasını garanti edemez. Hatta gergin bir vajina birleşme esnasında cinsel hassasiyetten ziyade acı duyulmasına da neden olabilir. Bu nedenle vajinoplasti operasyonu için cinsel tercihlerinizin ne olduğunu iyi biliyor olmalısınız.

Labiaplasti, vajina dudakları (labia) üzerine (vajinayı çevreleyen “dudaklar”) tek başına plastik cerrahi ile vajinoplasti uygulanabilir. Ayrıca büyük dudaklar ve küçük dudaklar üzerine de vajinoplasti uygulanabilir. Bu işlem dudakların boyutunu veya şeklini değiştirerek aradaki asimetrinin düzelmesini sağlar.

TEDAVİ

Vajinoplasti veya labiaplasti yaptırmaya karar vermek için, rekonstrüktif cerrahi ve kozmetik cerrahi arasındaki farkı anlamak çok önemlidir.

Rekonstrüktif cerrahi, vücut kısmının işlevini iyileştirirken, kozmetik cerrahi esasen normal anatominin estetiğini değiştirir. Bunu burun estetiği gibi düşünebilirsiniz. Nasıl ki bir cerrah iç mekandaki burun boşluklarını, nefes alabilmenize yardımcı olması için ya da burnu yeniden şekillendirmek için bir operasyon gerçekleştiriyorsa, rekonstrüktif cerrahi müdahale ile vajinanızda da sadece görünüş için yeniden şekillendirme yapılır.

Bu kritik bir ayrımdır, çünkü cerrahlar, idrar kaçırma gibi işlevsel sorunları düzeltmek için bu müdahaleye gereksinim duymaktadır. Ancak kozmetik vajinal cerrahinin yapılabilmesi için her hangi bir işlevsel sorun bulunmasına gerek yoktur. Daha çok şekil düzeltilmesi yapılacağı zamanlarda tercih edilen bir cerrahi işlemdir.

Örneğin, bazı vajinoplasti işlemleri, vajina hatalı, çok kısa veya yokken (vajinal agensis gibi) ya da doğum kusurlarını onarmak için rekonstrüktif cerrahi olarak yapılmaktadır. Böylece  normal idrara çıkamama, menstruasyon ve cinsel ilişkideki sorunlar gibi olumsuz etkiler giderilmektedir.

vajinoplasti ile nasıl tedavi olunur
estetoria-vajinoplasti-tedavi

vAJİNOPLASTİ & LABİAPLASTİ

Daha yakın zamanlarda, vajinoplasti, “vajinal gençleşme” ve “vajina tasarımı” prosedürleriyle pazarlanan bir dizi kozmetik ameliyatlara dönüşmüştür. Plastik cerrahlar ve jinekologlar, güzellik, benlik saygısı ve güven gibi diğer kozmetik cerrahilerdeki gibi kadınlara aynı avantajları iddia ederek kendi tasarım vajinoplasti ameliyat dizilerini pazarlamaktadırlar.

Kliniğimizdeki uzman kadromuz sizleri vajinoplasti konusunda daha detaylı olarak bilgilendirecekler, bu kapsamında rekonstrüktif cerrahi ya da kozmetik cerrahi müdahaleler için size karar vermenizde yardımcı olacaklardır.

Bizimle İletişime Geçin

Vajinoplasti konusunda estetik ya da kozmetik cerrahi hakkında gizlilik içinde biden bilgi alabilmek için çekinmeden bizimle iletişime geçin.