teşhis

Varisli damarları teşhis etmek, şişkinliği kontrol etmek için doktorlarımız, ayakta iken bacaklarınıza bakmak da dâhil olmak üzere fiziki bir muayene yapacaktır. Doktorumuz sizden bacaklarındaki herhangi bir ağrı ve ağrıyı tarif etmenizi isteyebilir.

Damarlarınızdaki valflerin normal şekilde çalıştığını veya kan pıhtısı kanıtı olup olmadığını görmek için ultrason testi yaptırmanız gerekebilir. Bu cerrahi işlem gerektirmeyen testte, bir teknisyen incelenecek vücut alanının üzerinde sabun büyüklüğünde küçük bir el tipi cihazı gezdirir. Cihaz, bacaklardaki damar görüntülerini bir monitöre iletir, böylece teknisyen ve doktorunuz onları kolaylıkla görebilir.

varis-kilcal-damar-tedavisi-nedir
varis-ve-kilcal-damarlar-nasil-tedavi-edilir

TEDAVİ

Varis ve kılcal damar tedavisi genellikle bir hastanede kalma ya da uzun ve rahatsız edici bir iyileşme süreci yaşatmamaktadır. Daha az cerrahi işlem gerektiren prosedürler sayesinde, varisli damarlar genelde ayakta tedavi ile iyileştirilebilir.

Bazı varis ve kılcal damar rahatsızlıkları daha şiddetli olabilmektedir. Bu gibi durumlarda varisli damarlar için ilave tedaviler uygulanmaktadır.

Varisli bölgeler, kişisel bakım veya varis çoraplarına yanıt vermezse veya durumunuz daha şiddetli ise, doktorunuz şu tedavilerden birini önerebilir:

Skleroterapi: Bu prosedürde, doktorumuz küçük ve orta büyüklükte varisli damarları izler ve kapatan bir solüsyon enjekte eder. Birkaç hafta içinde, tedavi görmüş varisli damarlar yok olurlar. Aynı damara birden fazla kez enjeksiyon yapılması gerekebilir. Skleroterapi ancak ve ancak doğru yapılırsa etkili olur. Anestezi gerektirmez ve bu tedavi kliniğimizde yapılabilir.

Büyük Damarlarda Köpük Skleroterapisi : Büyük damarlara bir köpük çözeltisi enjekte edilmesi de varisli damarı kapatmak için olası bir tedavi yöntemidir. Bu, yeni bir tekniktir.

Lazer Ameliyatları : Doktorlarımız, küçük varisler ve kılcal damarlarını kapatmak için lazer tedavisi ile yeni bir teknoloji kullanmaktadırlar. Lazer cerrahisi, damarı yavaş yavaş solup kaybolur hale getiren kuvvetli patlamalar yapan damarlara göndererek çalışır. Her hangi bir kesik veya iğne yapılmasına gerek kalmaz.

skleroterapi-nedir-nasil-yapilir
damar-tedavisi-nasil-yapilir

Radyofrekans Veya Lazer Enerjisi Kullanarak Kateter Yardımı İle Yapılan İşlemler : Bu tedavide doktorumuz genişletilmiş bir damara ince bir tüp (kateter) ekler ve radyofrekans veya lazer ışını kullanarak kateterin ucunu ısıtır. Kateter çıkarıldığında, ısı kılcal damarı çökertmek ve kapatmak suretiyle yok eder. Bu prosedür, daha büyük varisli damarları için tercih edilen tedavi yöntemidir.

Yüksek Bağlama Ve Damar Soyma : Bu işlem, damarı derin bir damara birleştirmeden önce bağlamayı ve küçük kesikler yoluyla damarı çıkarmayı içerir. Bu, çoğu insan için ayakta tedavi prosedürüdür. Damarı çıkarmak bacağındaki dolaşımı olumsuz bir şekilde etkilemez.

Ambulatuvar Flebektomi (Fluh-BEK-Tuh-Me) : Doktorumuz küçük varis damarları için bir dizi küçük deri ponksiyondan (Vücudun herhangi bir boşluğunda bulunan bir sıvıyı akıtmak veya çekmek için içi boydan boya açık bir iğneyi batırma işi) çıkarır. Bu ayakta tedavi prosedüründe yalnızca bacağınızın delinen kısımları uyuşturulur. Yara izi genellikle azdır.

Endoskopik Damar Cerrahisi : Bu işlem yalnızca, diğer teknikler başarısız olursa veya bacak ülseri içeren ileri bir vaka ise gerekebilir. Cerrahımız, varisli damarları görselleştirmek ve kapatmak için bacağınıza takılan ince bir video kamera kullanır. Bu prosedür de, ayakta tedavi ile yapılır.

Bizimle İletişime Geçin

Varis ve Kılcal Damar Tedavileri hakkında detaylı bilgi almak için bizimle hemen iletişime geçin.