Saç Ekimi

Saç dış görünüşünün ve estetiğin en önemli parçalarındandır. Pek çok insan gür ve sağlıklı saçlara sahip olmayı ister. Ancak zamanlar kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmesi ve saç kaybı problemleri görülebilir.

Saç Ekim Yöntemleri

1- Safir Fue

2-DHI

3- Long Hair

SAFİR FUE SAÇ EKİMİ NEDİR?

 

Saç dış görünüşünün ve estetiğin en önemli parçalarındandır. Pek çok insan gür ve sağlıklı saçlara sahip olmayı ister. Ancak zamanlar kadınlarda ve erkeklerde hormonal faktörler, hava kirliliği, stres, vitamin ve mineral eksikliği gibi çeşitli faktörlerin de etkisiyle saç dökülmesi ve saç kaybı problemleri görülebilir. Erkeklerdeki en büyük saç dökülmesi nedeni genetik faktörlerdir. Kadınlarda görülen saç dökülmesi probleminin en sık karşılaşılan sebebi ise hormonal faktörler ve demir, B12 gibi vitamin ve mineral eksikliğidir. Günümüzde saç dökülmesi ve saç kaybı probleminden saç ekimi yöntemleri ile kurtulmak mümkündür. FUE yöntemi saç ekim uzmanları tarafından en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Saç ekimi uzmanları saç nakli için başvuran hastaların öncelikle saç analizlerini yaparlar. Böylece saçın yapısı ve kalitesi, dökülmenin yoğunluğu, saçların alınacağı donör bölgedeki saç köklerinin kalitesi belirlenir. Daha sonrasında hastanın Foliküler Ünite Ekstraksiyonu’nun kısaltılmış hali olan FUE yöntemine uygun olduğuna karar verilirse işleme başlanır. Safir FUE yönteminin en önemli avantajı işlem sonrasında hastanın saçlarının doğal görünmesidir.

SAFİR FUE SAÇ EKİMİ NASIL YAPILIR?

 

Öncelikle saç ekimini uzmanları işlemden sonra doğal görünüm elde edebilmek için saç dökülmesi şikayeti ile başvuran hastaların ön saç çizgisini belirler. Bunun en önemli nedeni çok önden veya çok geriden başlayan ön saç çizgisinin hastayı doğallıktan uzaklaştırmasıdır. Bunun yanında ön saç çizgisinin düz bir çizgi halinde olması da doğallık açısından tercih edilen bir durum değildir. Ön saç çizgisinin belirlenmesinin ardından saç dökülmesinin ve kaybının yoğun olduğu açık alan belirlenir. FUE tekniği dört aşamadan oluşur. Öncelikle saç köklerinin toplanacağı donör bölge traş edilerek işe başlanır. Bunun nedeni mikromotor yardımıyla saç köklerinin alınmasını kolaylaştırmaktır. Bu aşamadan sonra saç köklerinin toplanacağı bölge lokal anestezik ilaçlar ile uyuşturulur ve ikinci aşamaya geçilir. İkinci aşama olan saç köklerinin alınması sırasında ense bölgesinden kıl kökleri tek tek mikromotor yöntemi ile toplanır. Bu aşamada ense bölgesinin donör bölge olarak seçilmesinin en önemli nedeni bu bölgedeki saçların dökülmeye karşı daha dirençli olmasıdır. Saç köklerinin toplanması ortalama iki saat kadar sürer. Sağlıklı saç foliküllerinin alımı aşaması tamamlandıktan sonra bu saç köklerini zarar görmeden muhafaza etmek çok önemlidir. Bu nedenle toplanan sağlıklı saç kökleri özel bir solüsyon içerisine konulur. Daha sonrasında ekim yapılacak alan lokal anestezi ile uyuşturulur. Bundan sonra işlemin en önemli aşamalarından birisi olan kanal açma aşamasına geçilir. Kökler toplandıktan sonra transfer edilecek olan bölgeye çelik uçlu özel aletler yardımıyla kanal adı verilen delikler açılır ve toplanan kıl kökleri deliklere tek tek transfer edilir. Safir FUE saç ekimi işlemi ortalama 7-8 saatte tamamlanır.

SAFİR FUE YÖNTEMİ KİMLERE UYGULANABİLİR?

Safir FUE 18 yaşından büyük herkese uygulanabilir. Saç dökülmesi ve saç kaybı problemi yaşayan herkes saç ekimi için uygundur. Ancak hastaların özellikle ek bir cilt hastalığının bulunması halinde işlem beklenen sonucu vermeyebilir. Herhangi bir ek hastalığı bulunan hastalar öncelikle ilgili alana yönlendirilir. Safir FUE yöntemi erkeklerde yaygın olarak kullanılan bir yöntem olmasının yanında saç kaybı problemi yaşayan kadınlarda da kullanılabilir.

SAFİR FUE SAÇ EKİMİ AVANTAJLARI NELERDİR?

FUE saç ekimi dünyada yaygın olarak kullanılan başarı oranı yüksek yöntemlerden birisidir. Teknoloji alanında yaşanan hızlı gelişmeler FUE yönteminin de giderek gelişmesine neden olur. Örneğin, çelik uçların yerine safir adı verilen değerli bir maddeden yapılan bir uçla kanalların açıldığı Safir FUE tekniği klasik teknik ile kıyaslandığında çok daha küçük kanallar açılmasına olanak sağlar. Bunlara ek olarak, FUE sırasında saçlar genetik olarak dökülmenin en az olduğu bölgeden alınır. Bu nedenle saç ekimi sonrasında işlemin başarılı olma şansı çok yüksektir. Bunun yanında işlemin en önemli avantajlarından birisi de saç naklinin gerçekleştirildiği kanalların oldukça küçük olmasıdır. Bu durum işlemden sonraki iyileşme sürecini hızlandırır. Ayrıca FUE tekniğinde çok küçük kanalların açılması daha fazla saç folikülünün transfer edilmesine olanak sağlar. Bu sayede ileri derecede saç dökülmesi problemi olan kişilerde de Safir FUE yöntemi rahatlıkla uygulanabilir.

İşlem dikiş gerektiren bir işlem olmadığından işlemden sonraki iyileşme süreci de daha hızlı olur. FUE işleminin başarı oranı yüksek olduğundan genellikte tek seans yeterli olur. Hastada ileri düzeyde saç dökülme problemi olması halinde nadiren de olsa ikinci seans gerekebilir. Hastalar işlemden sonraki gün işlerine geri dönebilir

Safir Fue Saç Ekimi Sonrası Süreç Nasıldır ?

Operasyonu gerçekleştiren uzmanlar hastayı nasıl bir süreç beklediği ve saçlarına nasıl bakım yapması gerektiği ile ilgili bilgilendir. Uzmanlar tarafından verilen tavsiyelere ne kadar uyulursa işlemden sonra iyileşme süreci o kadar hızlı olur. İşlem bittiğinde hastaya özel pansuman malzemeleri ile pansuman yapılır ve uzmanların gerekli görmesi halinde ekim yapılan bölge sargıya alınır. Yaklaşık iki gün hastanın ekim yapılan bölgesi sargıda kalır. İşlemden sonraki iki hafta içerisinde su ile temastan kaçınmak önemlidir. FUE, alanında uzman ekipler tarafından gerçekleştirildiğinde başarı oranı oldukça yüksektir. FUE tekniğinde açılan kanallar saçların çıkış yönüne doğru açılır. Çelik uçlu kaleme benzeyen özel bir aletle açılan bu kanallar oldukça küçük mikro kanallardır. İşlem sonrasında bu kanallarda kabuklanma görülebilir. Bu kabuklanma ve kabukların dökülmesi süresi bir hafta on gün içerisinde neredeyse tamamen iyileşir. İşlemden sonraki 1-2 ay içerisinde hastada şok dökülme evresi olarak da bilinen saçların hızlı bir biçimde dökülmeye başladığı evre görülür. Bazen şok dökülme evresi ile karşılaşan hastalar işlemin olumsuz sonuçlandığına yönelik endişeye kapılabilir. Ancak bu durum geçicidir, zamanla dökülme yavaşlar ve zamanla tamamen durur.

 

DHI SAÇ EKİMİ NEDİR?

Direct hair implantation olarak adlandırılan DHI saç ekimi yöntemi gerek iyileşme süresinin kısalığı, gerekse tek seansta çok sayıda saç ekimi gerçekleştirebilme olanağı açısından en avantajlı yöntemlerden biri olarak kabul edilir. Deride bulunan saça ve sağlıklı köklere zarar vermeden saçsız bölgeleri yoğunlaştırarak kapatmayı hedefleyen bu yöntem sayesinde çok daha sık ve doğal görünüme sahip bir saç ekim işlemi gerçekleştirilir. İşlem öncesinde saç kökleri yüksek çözünürlüğe sahip görüntüleme cihazları ile detaylı olarak incelenir. Kişinin saç tipi, sağlıklı saç köklerinin durumu, mevcut saç sıklığı ve dökülme şiddeti, donör olarak belirlenen alanın özellikleri saptanır ve saç ekimi yapılacak bölgenin genel durumu detaylı olarak muayene edilir. Daha sonra kişiye en uygun olan saç ekimi tasarlanır ve lokal anestezi uygulamaları ile işlem başlatılır.

DHI saç ekimi yönteminde genellikle kişinin ense bölgesinden alınan saç kökleri tercih edilir. Son derece gelişmiş teknolojik cihazlardan biri olan mikromotor cihazı ile ense kökünde yer alan sağlıklı saç kökleri özenle çıkarılır. Daha sonra çıkarılan saç kökleri özel bir solüsyon içerisine konulur ve bu sayede her bir saç kökünün canlılığını koruması sağlanır. Verici bölgeden köklerin çıkarılması işlemi tamamlandıktan sonra saç ekiminin gerçekleştirileceği bölgeye anestezi uygulanır ve ekim işlemi başlatılır. DHI öncesinde kişiye uygun saç tasarımının yapılması son derece önemlidir. Bu sayede yeni saç kökleri, her bir saçın çıkış yönüne uygun şekilde yerleştirilir ve doğal saç yapısı korunmuş olur. Daha sonra mikro uçlar aracılığıyla güvenli bir şekilde çıkarılan sağlıklı kökler saç kaybının yaşandığı alanlara direkt olarak ekilmeye başlanır. Saç ekimi öncesi saçsız bölgede kanal açma gibi zorlu girişimlere gerek duyulmayan DHI yöntemi sayesinde hem başarılı sonuç için gereken seans sayısı azalır hem de işlem sonrası yara gibi doku hasarı görülmez, iyileşme süresi büyük oranda kısalır. Bu durum işlemden sonra saç ekimi yapılan bölgede enfeksiyon gelişme riskini de azalttığı için DHI yöntemi en güvenilir saç ekimi yöntemlerinden biri olarak kabul edilir. Bununla birlikte işlemden sonra pansuman ve özel bakım gerekliliği bulunmadığı için hastanın günlük yaşantısına hızlı şekilde dönmesi sağlanır. Pek çok açıdan avantajı bulunan bu yöntem sayesinde doğal görünümlü, güçlü ve sağlıklı saçlara kavuşmak; genetik veya stres gibi faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan saç kaybı problemini tamamen kontrol altına almak mümkündür.

DHI saç ekimi uygulaması minimal de olsa invaziv bir girişim olduğundan uygulamanın steril ortamda yapılması son derece önemlidir. Uygun olmayan koşullarda gerçekleştirilen saç ekimi sonrasında saçlı deride enfeksiyon meydana gelebilir. Bu durum hem uygulamanın başarısını hem de kişinin sağlığını riske atan ciddi komplikasyonlardan biridir. Dolayısıyla saç ekimi uygulaması için güvenilir kliniklerin tercih edilmesi gerekir. Bununla birlikte saç ekimi işleminden sonra saçlı deride meydana gelen kızarıklık, hassasiyet, kaşıntı, kabuklanma gibi durumlar 1-2 hafta süresince normal kabul edilir. Bu semptomlar işlem uygulanan derinin sağlıklı iyileşme sürecinde görülen normal bulgulardır. Ancak iki haftayı geçkin süre boyunca devam eden kızarıklık ve hassasiyet durumları mevcut bir enfeksiyon tablosunun belirtisi olabilir.

Bunun yanı sıra saç ekimi operasyonlarında başarı oranı işlemi uygulayan klinisyenin deneyimi ile birlikte uygulama merkezinin donanımına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Kullanılan cihazların yeterliliği, uygulamayı gerçekleştirecek olan klinisyenin deneyimi, mevcut teknik hakkında yeterli bilgi sahibi olup olmadığı gibi pek çok etken, DHI saç ekimi yönteminin başarısını doğrudan etkileyen önemli faktörlerdir. Bu nedenle saç kaybını durdurmak, kalıcı saç kaybı (kellik) durumunu kesin olarak çözüme ulaştırmak, son derece doğal görünüme sahip bir saçlı deriye sahip olmak, kısa seans sayısı ile hızlı şekilde çözüme ulaşmak ve enfeksiyon gibi komplikasyon risklerini en aza indirmek isteyen kişilerin DHI saç ekimi yöntemi için güvenilir merkezlere başvurması, alanında uzman klinisyenlerden oluşturulmuş ekipleri seçmeye özen göstermesi gerekir.

Long Hair Saç Ekim

Coming Soon...

Coming Soon...

Coming Soon...

Coming Soon...

Coming Soon...

Coming Soon...

Coming Soon...

Coming Soon...

Coming Soon...

Coming Soon...

Coming Soon...

Coming Soon...


Acil yardıma mı ihtiyacınız var? Bizi Arayın!

+90 530 263 90 40


İsterseniz iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilir ya da formu doldurup sizi aramamızı bekleyebilirsiniz.


İletişime Geç